Targi EkoFlota 2017

Lokalizator TrackimoW ostatni weekend mieliśmy sposobność pojawić się z wizytą na targach EkoFlota 2017 organizowanymi przez Forum Biznesowe Menadżer Floty. Były one dla oczywiście okazją do zapoznania się nowościami, poszukania produktów, którymi poszerzymy naszą ofertę, ale te będziemy opisywali po ich wprowadzeniu. Jak krótko możemy zrelacjonować naszą wizytę na targach? Zmiana wyobrażeń... i o tym w poniższym artykule. 

Na wstępie przepraszamy za zdjęcia zrobione kalkulatorem- aparat niestety na miejscu okazał się być nienaładowany :) 

Zmiana dotyczyła niemal wszystkich wyobrażeń, które mieliśmy jeszcze w drodze.

Same targi.

Dotąd targi motoryzacyjne kojarzyły się nam z miejscem, gdzie co chwilę można usłyszeć ryk silnika, gdzie na placu pokazywane są osiągi różnych pojazdów, gdzie eksponowane są te miękkie aspekty pasji motoryzacyjnej. Na EkoFlotę jechaliśmy z przeświadczeniem- nie będzie tak ciekawie, ekologia, odpowiedzialność społeczna, ekonomia... trochę nuda. I jakże się pomyliśmy. Okazuje się, że ekomotoryzacja może być równie ciekawa. Co prawda nie usłyszymy ryku silnika, ale wgniatanie w fotel w przyśpieszającej Tesli jest tak samo ekscytujące jak w przypadku szybkiego samochodu spalinowego. To zresztą bardzo fajne wrażenie, jak podróż statkiem kosmicznym. Driftujący Nissan Leaf- słychać tylko pisk opon, ale silnik jakby po naciśnięciu przycisku "mute". Swoją drogą, to ciekawe, czy nasze dzieci i wnuki bawiąc się resorakami przestaną imitować dźwięki silnika spalinowego, a brum brum, wryyyyyy będzie dla nich totalną abstrakcją :) 

Samochody dla bogatych japiszonów albo melexy. 

Po pierwsze nie tylko samochody, bo były zarówno rowery hybrydowe jak i motocykl elektryczny. Po zdaniu o każdym z nich. Przejażdżka rowerem hybrydowym Overfly jest o tyle ciekawym przeżyciem, że posiada on wspomaganie pedałowania, czyli poruszając pedałami odpowiednio nadajemy tępo jazdy, ale wkładamy w to minimum wysiłku.

Natomiast motocykl elektryczny, to coś co całkowicie zburzyło nasz pogląd na dwa kółka. Nie był to skuter do przemieszczania się po mieście, które ostatnio zyskują na popularności, lecz wyczynowy sprzęt enduro. Konstrukcja studentów z krakowskiej AGH została przygotowana na zawody w Barcelonie. Co ciekawe silnik znajduje się w tylnej piaście- osobliwy widok braku elementu przenoszącego napęd powoduje wrażenie, że mamy do czynienia z zabawką. 

Samochody prezentowane na targach to nie tylko Melexy i Tesle z jakimi kojarzone są pojazdy elektryczne. Są to również marki pośrednich segmentów: Nissan, Volkswagen, Hyundai. No i oczywiście Toyoty, które rozpoczęły rewolucję swoim Priusem- teraz posiadają już znacznie szerszą gamę modeli.

To daleka przyszłość

No nie koniecznie. Wiele koncernów w swych flagowych markach zapowiada odejście od osobowych diesli do 2022 roku. Zbudowanie infrastruktury dla samochodów elektrycznych jest dość proste. Rewolucja się rozpoczyna. 

Tradycyjna motoryzacja pozostanie przy swoim

Odpowiedzią przeczącą jest Jaguar I-Pace, który miał na targach swoją polską premierę. Brytyjska marka kojarzona jest ze sztywnym przywiązaniem do tradycji, jednak ma już swój model, który wychodzi poza sferę koncepcji i niedługo można będzie go kupić. 

Nie poradzą sobie w "robocie"

Z czym kojarzy nam się współczesna ekipa budowlańców? Z VW Transporterem T4 z niezawodnym dwuipółlitrowym dieslem. Taxi? Nieśmiertelny Mercedes W124. Szambiarka? Śmierdzący Star z "gruchą", dla którego należy zrobić miejsce na podwórku. Taki obrazek można będzie niedługo obejrzeć w skansenie. Wszystkie te pojazdy mają już swoje ekologiczne odpowiedniki.

Po wyjściu z targów, zajęcia miejsca w tradycyjnym aucie spalinowym pojawiło się dziwne uczucie... Może to już ostatni samochód napędzany paliwem ciekłym. Przy obecnym tempie rozwoju technologii i marketingu -bo ten swoje robi- nie jest to wykluczone. Po drodze trochę tanich diesli, za którymi Niemcy będą płakali jeszcze pewnie do nas przyjedzie, ale kwestią czasu jest, że jeżdżenie takim autem będzie sporym faux pax.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl