Wybieramy odpowiednią gablotę

Oferowane przez producentów gabloty mogą mieć różne funkcje, zaczynając od przechowywania i eksponowania sztandarów, poprzez miejsce do wywieszania ogłoszeń, aż po prezentację asortymentu w sklepach. Są również wykorzystywane w leśnictwie i turystyce, gdyż w gablotach zewnętrznych umieszczane są mapy i inne przydatne informacje dla turystów. Te powszechni stosowane witryny mogą być wykonane z różnych materiałów.

Na co zwracać uwagę kupując gablotę?

gablotaJeszcze kilkanaście lat temu najchętniej wybierane były gabloty z drewnianą ramą. Obecnie są one nieco mniej popularne, a ich miejsce zajmują stopniowo aluminiowe modele. Jest to lekki materiał, dzięki czemu gabloty aluminiowe są lżejsze od masywnych gablot drewnianych. Kolejną ważną zaletą takiego produktu jest możliwość zastosowania na zewnątrz. Oczywiście, drewno można zabezpieczyć przed wilgocią poprzez zastosowanie specjalnych impregnatów i lakierów, jednak konieczna jest w takim przypadku odpowiednia dbałość. Dobrym wyborem będzie wysokiej jakości gablota. W przypadku modeli wykonanych z aluminium, są one pokryte powłoką antykorozyjną albo są odporne na korozję. Nawet po latach rama wykonana z takiego materiału może się doskonale prezentować. W przypadku gablot zewnętrznych wykorzystuje się powłoki antykorozyjne, choć nie jest to reguła. Oprócz wspomnianej powłoki, warto również zwrócić uwagę na kilka innych cech produktu.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem gabloty podświetlanej, ważny może być typ oświetlenia, jaki jest w niej zastosowany. Dużo lepsze od oświetlenia żarówkowego jest oświetlenie diodami LED. Taki rodzaj oświetlenia pobiera bowiem znacznie mniej energii elektrycznej. Kolejną ważną kwestią jest rodzaj zastosowanej szyby. Niezależnie od sposobu otwierania, warto wybrać szybę z bezpiecznego szkła akrylowego, czyli pleksi odpornej na stłuczenia.