Bierną moc pojemnościową trzeba kompensować

Wielu elektryków poleca stosowanie urządzeń, które są w stanie kompensować bierną moc elektryczną. Dzięki nim znacznie zmniejsza się zużycie mocy, które można ograniczyć w bardzo skuteczny i wydajny sposób. Taka instalacja nie może jednak zostać wykonana przez amatora, gdyż często operuje ona wysokimi napięciami.

Dławik może kompensować bierną moc pojemnościową

dławiki do kompensacji mocy biernej pojemnościowejDo zainstalowania dławika kompensacyjnego mocy biernej potrzeba specjalistycznych uprawnień, a więc nie każdy może zająć się tego typu działaniami. Warto wiedzieć, że będziemy mogli skutecznie rozwiązać problem zbyt dużego zapotrzebowania na moc bierną, jeżeli zdecydujemy się na nowoczesne rozwiązanie technologiczne, jakim jest dławik kompensacyjny. Często może on stanowić samoczynną stację transformatorową, szczególnie, jeżeli stosuje się go przy instalacji farm wiatrowych, co też jest bardzo istotne. W sytuacji, gdy przez sieć nie przepływa energia aktywna, wzrasta zapotrzebowanie na moc bierną, jak ma to miejsce na przykład w przypadku turbin wiatrowych, które pozostają w stanie spoczynku, gdy nie wieje wiatr. W branży energetycznej dławiki do kompensacji mocy biernej pojemnościowej są bardzo popularnym rozwiązaniem, na które decyduje się obecnie coraz więcej osób. Przedsiębiorcy sięgają po takie rozwiązania, aby zabezpieczyć swoje sieci energetyczne przed utratą mocy oraz konta bankowe przed nadmiernymi rachunkami.

Limit wykorzystywania mocy biernej może zostać przekroczony w różnych sytuacjach. Wówczas konieczne będzie uiszczenie dodatkowych opłat, które zostaną doliczone do naszych rachunków za energię elektryczną. W takiej sytuacji będziemy musieli skutecznie rozwiązać wiele problemów, które mogą się pojawić. Liczyć się dla nas powinno zmniejszenie poboru mocy przez nasze urządzenia.