Wydajne zanurzeniowe pompy do wody

Wodę lub dowolną inną ciecz można przetransportować w inne miejsce za pomocą pomp napędzanych silnikami elektrycznymi. To najpopularniejsze rodzaje pomp, a w tej grupie znajduje się wiele podrodzajów pomp, które różnią się od siebie sposobem ich stosowania i rodzajem konstrukcji. Najpopularniejsze są te zanurzane bezpośrednio w cieczy.

Pompy zanurzeniowe do wody

pompa do wody zanurzeniowaAby przetransportować ciecz pompy muszą wykonać pracę polegającą na zmianie zarówno wysokości cieczy, jak i jej transportu na pewną odległość. Innymi słowy muszą pokonać dwie drogi, pionową i poziomą. Pompy dużo lepiej radzą sobie z tą poziomą drogą, gdyż nie walczą na niej z ziemską grawitacją. Niestety podciąganie wody do góry wymaga od pompy większej energii. Najlepiej z tym zadaniem radzi sobie pompa do wody zanurzeniowa pracująca bezpośrednio w cieczy. Dzięki temu, że cała pompa wraz z wlotem jest zanurzona w wodzie, może ona pracować w inny sposób niż pompa w wodzie nie zanurzona. Nie musi ona generować podciśnienia, za pomocą którego będzie zasysała wodę, ale zwiększa ona ciśnienie wody na wyjściu, tak, aby płynęła ona do góry. W ten sposób taka pompa ma dużo łatwiej, a co za tym idzie będzie wydajniejsza. Większość pomp zanurzeniowych jest bardzo prosta w obsłudze, gdyż wystarczy je tylko podłączyć do prądu i włożyć do wody. Dodatkowym elementem takiej pompy jest pływak, który włączy pompę tylko i wyłącznie, gdy będzie zanurzony w wodzie.

Pompy, które zanurza się w cieczy służą do pompowania wody w studniach głębinowych, do wypompowywania wody z wykopów, czy też zasilania domowych stawów, a zastosowań jest o wiele więcej. Dzięki prostej konstrukcji są one dość tanie, zwłaszcza w porównaniu do innych rodzajów pomp, które w wodzie się nie zanurza, a pracują one na zewnątrz.