Dzwony wyrabiane z pasją

Obecnie najprościej powiedzieć można, iż dzwony są wytwarzane ze specjalnych stopów metali, jednak niegdyś była to ogromna tradycja połączona z doświadczeniem twórcy. Ludwisarz to osoba, która odlewa formy ze stopów metali, czyli również zajmuje się dzwonami. Z kolei Podlasie słynie z dzwonów. To ciekawa historia, z którą warto się zapoznać szerzej.

Dzwony tworzone na Podlasiu i nie tylko

tworzenie dzwonów na zamówieniePodlasie to region, w którym tworzone są pracownie ludwisiarskie, gdzie rozpoczęto pracę nad znanymi nawet do teraz dzwonami. Do tej pory tworzenie dzwonów na zamówienie jest zadaniem intrygującym i czasochłonnym. Warto jednak zapoznać się z samą historią, ponieważ to w tamtym czasie powstała pierwsza w Węgrowie odlewnia dzwonów. Jednak jej założyciel, Antoni Włodkowski, był niestety bezpotomny, a zawody niegdyś przekazywane były pokoleniowo. Mimo to sam Antoni miał okazję przekazać swój zakład pracującemu wcześniej dorywczo Jakubowi Kruszewskiemu. Dzięki temu po I wojnie światowej otworzył on pracownię i rozpoczął odlewanie dzwonów. Pracę potem przejęły kolejne pokolenia, dzięki czemu po dziś dzień możemy oglądać piękne i produkowanie wedle tradycji dzwony. To wspaniałe wyroby, ponieważ znane są już nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Świadczy to o niebywałym doświadczeniu i jakości. Firma produkuje dzwony klasyczne, zdobne, a także bardzo duże. Oferta jest dostosowana do klienta i na jego potrzeby.

Dzwony, nie tylko kościelne, mogą być wspaniałym uzupełnieniem architektonicznym. Dodatkowo produkowane na Podlasiu cieszą się ogromną popularnością również za granicą. To wszystko dzięki tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Warto zainteresować się umiejętnościami zakładów odlewających dzwony w całej Polsce, a szczególnie w rejonie Podlasia.